Öneri ve Şikayet

Doğum sonu Anne ve Meme Bakımı

Doğum sonu Anne ve Meme Bakımı
Doğum sonu Anne ve Meme Bakımı

Doğum sonrası anne bakımı ile ilgili temel noktalar şunlardır:

Doğumdan 1-2 saat sonra anne engel olan bir durum yoksa ayağa kaldırılır. Bu kabızlığı ve idrar torbası ile ilgili sorunları azaltmakta ve hareketsizliğe bağlı toplar damarlar içinde kan pıhtılaşmasını önlemektedir.

Ancak bu anneler ağır işlerden kaçınmalıdırlar.

Doğum sonrası kabızlığı önlemek için ağızdan bol sıvı alınmalı, posalı gıdalar tüketilmeli ve gerek görülürse doktorların vereceği laksatifler kullanılmalıdır.

Doğum sonrası hasta mobilize olur olmaz banyo yapabilir. Tercihen ayakta durur pozisyonda yıkanılmalıdır. Banyo sonrası sezeryan kesi yeri ve epizyotomi hattı temiz ve kuru tutulmalıdır.

Doğum sonrası perine bakımı: Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra temizlik önden arkaya yapılmalı epizyotomi varsa bu bölgeye temastan kaçınmaya büyük özen gösterilmelidir. İlk birkaç gün doktorunuzun önerdiği antiseptik solusyonlar kullanabilirsiniz.

Doğum sonrası cinsel ilişki: Doğum sonrası kadınların yaklaşık %50sinde üçüncü haftadan itibaren cinsel arzu başlar. Başarılı bir doğum ve epizyotomiden sonra istenirse cinsel ilişkiye 3. haftadan itibaren başlanabilir. Ancak altıncı haftadan önce ilişkiye başlayan kadınların %50 sinde disparoni (ilişki sırasında ağrı) görülebilir ve bir yıla kadar bu devam edebilir.
Meme Bakımı: Doğum sonrasında uygulanacak en iyi ve en etkili meme bakımı, annenin bebeğini daha ilk emzirmeden itibaren doğru yöntemle emzirmesi ve meme uçlarını temiz tutup, kendi sütüyle bakım yaparak korumasıdır.

1- Bebeğinizi doğru teknikle emzirmeye özen gösterin. Doğru teknikle emzirmek göğüs uçlarınızın tahriş olmasını önler.
2- Bebeğinizin sadece meme başı değil, aerola denilen kahverengi kısmın tamamını ya ada tamamına yakın bölümünü ağzının içine alarak emmesini sağlayınız.
3-  Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce elleriniz mutlaka yıkayınız. Göğsünüzü de kaynatılmış soğutulmuş ılık su ile ıslatılmış gazlı bezle göğüs uçlarınızı siliniz.
4- İlk günlerde her bir göğüsten 15- 20 dakika emzirmeniz yeterlidir. Böylece göğüs uçlarınızın tahriş olma riskini azaltmış olursunuz. Ancak emzirme bitiminde bebeğiniz tekrar emmek isterse yeniden emzirmelisiniz. Bu durum sütünüzün daha erken gelmesini sağlar.
5- Emzirme aralarına saat koymayınız. Bebeğiniz her istediğinde mutlaka emziriniz. Bu durumda göğüsleriniz sık boşalacağından süt kanallarında tıkanıklık, göğüslerde ağrı, şişlik, enfeksiyon riskli azalmış olur ve süt yapımınız artar. Buna bağlı olarak ilerleyen günlerde emme araları uzar, emme süresi kısalır.
6- Ancak bebeğinizi doyurucu bir emmeden sonra uyuyorsa ona 3,5- 4 saat kadar zaman tanıyabilirsiniz. Unutmayın ki büyümesi için beslenmesi kadar uyuması da gerekir.
7- Bebeğinizin ağlaması her zaman açlık belirtisi olmayabilir. Altının temiz olduğundan ya da gazı olmadığından emin olduktan sonra emziriniz. Bu şekilde bebeğinizin sizi emzik gibi kullanılmasını önlemiş olursunuz.
8- Emzirme bittikten sonra meme başınız bebeğinizin ağzında olacak şekilde uyumasına izin vermeyin. Küçük parmağınızı dudağının kenarından hafifçe ağzına sokarak göğsünüzü bırakmasını sağlayınız, çünkü bebeğiniz uyurken göğüs ucunuzu çiğneyerek tahriş edebilir.
9- Bebeğinizi doğru emzirdiğiniz sürece çoğunlukla göğüs bakımı için herhangi krem ya da pomat kullanmanıza gerek yoktur.